MY HOŠI, CO SPOLU MLUVÍME… aneb politický turismus v Dolních Počernicích


Blíží se volby a člověk je rád, když je z čeho vybírat. V letošních komunálních volbách se nám v Dolních Počernicích tentokrát sešla čtyři uskupení: stálice ODS, běžci na dlouhou trať DOLNÍ a nově letos přibyli OBČANÉ DOLNÍCH POČERNIC a POČERNICKÁ PATNÁCTKA.

S výjimkou strany DOLNÍ najdeme na předních pozicích tří stran staré známé tváře místních „hochů, co spolu nejen mluví, ale i pečou“. Podporují se už roky, často spolu sedí v radě naší městské vesničky, kde si své návrhy vždy jednohlasně odsouhlasí. Pro jistotu si posílají noty na jednání zastupitelstva, kde spolu pak svorně zvedají ruce. Jde o stále stejnou partu.

Neznalý volič může nabýt dojmu, že vidí nové možnosti volby nebo změnu k lepšímu. Je to ale jen hra „na oko“. Prostě si letos zjistíme, kolik stran je potřeba nově vytvořit, sami si obsadíme přední pozice a po volbách se tu všichni zase společně sejdeme. Statistika může být nuda, ale nám to vždycky procházelo.

Někteří jsou už na viditelných pozicích nebo mají pod palcem místní časopis a za peníze daňových poplatníků si jedou své nepřetržité promo. Co s tím? V tuto chvíli na to můžeme jen upozornit.

Často se skutečně zdá, že tito „hoši“ sledují, které strany jsou právě „v kurzu“ a obléknou si pak jejich kabát. Tak se mohlo stát, že MUDr. Pavel Boček si řekl své „ano“ v roce 2014 s ANO, a čtyři roky nato už byl schován ve STANu. Letos STAN má zřejmě nejistou pověst, a proto zvolil bezpečnější jméno pro své uskupení. Už v něm zní dokonce jméno Počernic, to by mohlo přežít i více než jen jedno volební období.
Další šikovný turista, který se snad neztratí, je JUDr. Petr Kšáda. Předchozí volební období se zdálo, že mají s kolegou doktorem stejný cíl. Nakonec tentokrát po chvilce bloudění zamířil do skoro „pánského“ klubu Občanů.

Po nějaké době se nám vrací i ředitel místní ZŠ. Přišel s převratným cílem: chce novou základní školu. Ale tu dlouhodobě chceme samozřejmě všichni, protože naše děti tráví hodně času v nevyhovujícím prostředí. A stejné přání měl nejspíš i v době, kdy ještě kandidoval za Věci Veřejné.

Tak takhle nějak to s těmi našimi turisty chodí. Bohužel omezená skupina lidí přináší jen omezenou vizi možného růstu a dalšího směřování. Pokud nejsme schopni přijmout nové a jiné pohledy, těžko můžeme zajistit obci růst a stabilitu. Co nám všem tedy popřát do nadcházejících voleb? Šťastnou ruku při výběru, která bude zohledňovat nejen vjemy oka, ale i cit. A našim turistům přejeme, ať najdou své správné místo, a hlavně ať se neztratí.

autor: PŘ